e-usługi
Rejestracja on-line
pobierz zdjęcia
Diagnostyka obrazowa

Pobierz zdjęcia

SZPITAL MIEJSKI NR 4 W GLIWICACH

Lokalizacja

ul. Tadeusza Kościuszki 29

Lokalizacja

ul. Zygmunta Starego 20

Lokalizacja

ul. Radiowa 2

Aktualności

ZOBACZ WSZYSTKIE

2024-01-17

SZPITAL MIEJSKI NR 4 W GLIWICACH Z CERTYFIKATEM W ZAKRESIE SPEŁNIENIA WYMAGAŃ NORMY ISO 9001

Podmioty medyczne posiadające certyfikaty jakościowe stają się bardziej konkurencyjne i wiarygodne na rynku ponieważ dysponują namacalnym dowodem na panujące w nich bezpieczeństwo, ład i gospodarność. Certyfikat w zakresie spełnienia normy ISO 9001 ma wpływ na punktową ocenę oferty składanej do Narodowego Funduszu Zdrowia w postępowaniach konkursowych na świadczenia medyczne. Szpital certyfikowany otrzymuje dodatkowe punkty. Posiadanie certyfikatu ISO 9001: 2015 umożliwia zawarcie umów z podmiotami zewnętrznymi na wykonywanie usług związanych z diagnostyką laboratoryjną lub usług z zakresu sterylizacji sprzętu medycznego. Przygotowania do procesu certyfikacji trwały około dziewięciu miesięcy. W tym czasie udało się wdrożyć wiele procedur zapewniających pacjentom bezpieczeństwo, a części administracyjnej Szpitala porządek i gospodarność. Oczywiście działania te wymagały dużego nakładu pracy ze strony pracowników, za co należą się im szczególne podziękowania.

2023-12-08

KOLEJNY SUKCES GLIWICKICH UROLOGÓW: PRZEPROWADZILI PONAD 200 OPERACJI ROBOTYCZNYCH

Rezultaty wprowadzenia zabiegów z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej są bardzo dobre m.in. dzięki niskiej inwazyjności, mniejszej utracie krwi u pacjenta i doskonałej precyzji – wyjaśnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Przeprowadzenie ponad dwustu operacji było możliwe dzięki ciężkiej pracy całego zespołu. Gdy zaczęliśmy analizować dane, okazało się, że wykonanie takiej liczby zabiegów na oddziale z jedną salą operacyjną i 19 łóżkami jest dużym osiągnięciem – dodaje specjalista. W gliwickiej lecznicy przy Kościuszki 29 urolodzy wykorzystują robota chirurgicznego podczas prostatektomii radykalnych czyli operacji ratujących chorych z rakiem prostaty oraz podczas operacji nerek. Dzięki technologii 3D i wykorzystaniu ramion robota możemy w precyzyjny sposób dotrzeć do guza i go usunąć z korzyścią dla pacjenta – podkreśla dr Kupilas. Mniejsza ingerencja w ciało pacjenta, mniejsze ryzyko powikłań i wyższy komfort leczenia, a także krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji to najważniejsze zalety operacji robotycznych. Chirurgia robotowa jest synonimem postępu w medycynie. To szczególnie ważne w obliczu alarmujących statystyk: w Polsce zachorowania na raka prostaty podwoiły się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Dwa tysiące nowych zachorowań rocznie stwierdza się tylko w województwie śląskim. Z kolei rozpoznanie raka nerki każdego roku słyszy w naszym kraju ponad pięć tysięcy osób. 

2023-12-08

NOWOCZESNE CZYTNIKI I DOSTĘP DO E-BOOKÓW DLA GLIWICKICH PACJENTÓW.„CZYTANIE JEST DOBRE DLA SERCA”

Niwelują stres, stabilizują emocje, pomagają przepracować traumę, poprawiają nastrój i ułatwiają zdobywanie wiedzy o współczesnym świecie. Zalet korzystania z książek – zarówno w wersji tradycyjnej jak i elektronicznej – jest mnóstwo, ale cel akcji Fundacji Powszechnego Czytania oraz Legimi #KsiążkaChroni jest jeden: przekazanie wielu placówkom, w tym bibliotekom publicznym i pedagogicznym, czytników wraz z miesięcznym dostępem do e-booków oraz audiobooków w języku polskim, angielskim, niemieckim oraz ukraińskim.

Literatura, zwłaszcza w ojczystym języku, może mieć dla wielu osób niezwykle kojące działanie, jednak dostęp do niej jest dziś z oczywistych powodów utrudniony. Wiemy też, jak ważny jest wzór czytającego rodzica w upowszechnianiu czytania wśród dzieci dlatego Fundacja Powszechnego Czytania chce ułatwiać dorosłym dostęp do książek – mówi Aleksandra Strzelecka, specjalistka ds. komunikacji w Fundacji Powszechnego Czytania.

Cztery nowoczesne urządzenia trafiły już do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Skorzystali z nich m.in. pacjenci przebywający na oddziale rehabilitacji kardiologicznej.

Dotąd dysponowaliśmy tradycyjną biblioteką, teraz mamy również czytniki i e-booki, które staną się na oddziale kolejną dobrą propozycją dla naszych chorych. Pobyt u nas trwa nawet kilka tygodni więc musimy zadbać o organizację czasu wolnego i różne formy odpoczynku po treningach, testach wysiłkowych, ćwiczeniach czy wykładach dotyczących zdrowego stylu życia – wyjaśnia dr Adam Staroń, ordynator oddziału rehabilitacji kardiologicznej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce. Wsparcie w ramach akcji #KsiążkaChroni to już kolejna inicjatywa, z której korzysta Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach. Wcześniej do najmłodszych pacjentów oddziałów pediatrii oraz ortopedii dziecięcej trafiły bajki edukacyjne w języku polskim i ukraińskim.

2023-12-08

EUROPEJSKI DZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH

18 listopada to Europejski Dzień Wiedzy Antybiotykach (EAAD, ang. European Antibiotic Awareness Day), który został ustanowiony w 2008 roku. Najważniejszym celem jest wzrost świadomości społecznej na temat narastającego zagrożenia związanego ze zjawiskiem oporności drobnoustrojów na antybiotyki. Oporne bakterie przeżywają w obecności antybiotyku i dalej się namnażają powodując dłuższą chorobę, a nawet śmierć. Infekcje wywołane przez oporne bakterie mogą wymagać większej ostrożności, a także alternatywnych i droższych antybiotyków, które mogą mieć poważniejsze skutki uboczne. Wiele chorób okresu jesienno-zimowego może powodować te same objawy, ale mogą nie wymagać takiego samego leczenia. Jeśli przepisano ci antybiotyk na poprzednią chorobę i po nim wyzdrowiałeś, kuszące jest zastosowanie tego samego antybiotyku, jeśli występują podobne objawy. Jednak tylko lekarz, który Cię zbadał, może stwierdzić, czy choroba wymaga leczenia antybiotykami. – Nigdy nie próbuj kupować antybiotyków bez recepty.
– Nigdy nie oszczędzaj antybiotyków na później.
– Nigdy nie używaj antybiotyków pozostałych po poprzednich kuracjach.
– Nigdy nie dziel się resztkami antybiotyków z innymi ludźmi. Antybiotyki nie działają jak środki przeciwbólowe i nie mogą złagodzić bólów głowy ani gorączki. Antybiotyki są skuteczne tylko przeciwko infekcjom bakteryjnym i nie mogą pomóc w wyzdrowieniu z infekcji wywołanych przez wirusy, takich jak przeziębienie lub grypa. Aż 80% sezonowych dolegliwości dotyczących nosa, uszu, gardła i płuc ma podłoże wirusowe, więc przyjmowanie antybiotyków nie poprawi samopoczucia. Przyjmowanie antybiotyków z niewłaściwych powodów, takich jak przeziębienie i grypa, nie sprawi, że poczujemy się lepiej, a nawet może powodować działania niepożądane.

POMOC MEDYCZNA W STANACH NAGŁYCH
Izba przyjęć dla dorosłych i dzieci, zawały, złamania, wypadki.
DIAGNOSTYKA
Laboratoria, pracownie diagnostyki obrazowej, rentgen, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG, UKG, badania czynnościowe.
OPERACJE I ZABIEGI
Chirurgia ogólna, chirurgia dzieci, kardiologia inwazyjna, chirurgia urazowo-ortopedyczna, urologia.

Poradnie i oddziały

PORADNIE
ODDZIAŁY

Oferty komercyjne

Popup Plugin